Hlavolamy oslavujú v júli svoj deň

Aj keď sa prvé hlavolamy objavili už v Starovekom Egypte, Číne a Japonsku, najväčší “boom” zaznamenali až koncom 19. storočia, kedy anglický profesor Hoffman vo svojej knihe Hlavolamy staré a nové podrobne popísal a kategorizoval hlavolamy. Dodnes sa hlavolamy považujú za jednu z najobľúbenejších hier pre deti aj dospelých a my si ich pripomíname 13. júla, teda v Medzinárodný deň hlavolamov.

Hlavolam je vlastne logická alebo matematická hra, ktorá potrápi zmýšľanie a trpezlivosť riešiteľa. Medzi najznámejšie hlavolamy patria rôzne doplňovačky, osemsmerovky, krížovky, sudoku, ale aj napríklad šachy, šifrovanie či matematické slovné úlohy. Obľúbené sú samozrejme aj mechanické hlavolamy vyrobené z dreva či iných pevných materiálov pre prípad, že by riešiteľovi došla trpezlivosť.

Hlavolamy pre všetkých

Logické myslenie sa u detí výraznejšie rozvíja a začína prejavovať okolo druhého roku života. Hoci je dané geneticky, správnou stimuláciou a podnetmi pomáhate rozvíjať schopnosti vašej ratolesti. Hlavolamy sú určené presne na to ! Okrem podpory logického myslenia tiež učia deti samostatnosti a trpezlivosti. Napríklad hlavolam Tangram pre najmenších pre deti od troch rokov obsahuje niekoľko kreslených predlôh, do ktorých treba dopĺňať geometrické tvary. Balenie obsahuje aj prekvapenie v podobe vymaľovánky. V našej ponuke tiež nájdete hlavolam Tangram, ktorý pôvodne pochádza zo Starovekej Číny. Tento hlavolam vhodný pre deti už od troch rokov je založený na princípe skladania geometrických vzorov do rôznych tvarov podľa predlohy.

Hlavolamová hra Cubissimo zase potrápi priestorové myslenie. Podľa predlôh s troma stupňami náročnosti vaše dieťa skladá farebné dieliky tak, aby vznikla kocka. Hoci je hra určená pre deti od sedem rokov, určite sa s takouto úlohou potrápia aj dospelí.

V prípade, že máte súťaživého ducha, siahnite po hlavolame Tangram súťaž. Takto sa môžete pretekať, kto prvý zloží predpísaný vzor. S hlavolamom Tangram môžete rozvíjajať aj kreatívne schopnosti dieťaťa, keďže je možné z hlavolamu vyskladať ľubovoľný tvar. A kto by nepoznal obľubenú retro hru Farebný kód – Master Logic ? Vašou úlohou je uhádnuť farebný kód spoluhráča, pričom máte len obmedzený počet pokusov. Či už si vyberiete hlavolam pre jedného ako napríklad Magnetický Tangram, Tangramy zvieratá alebo si zasúťažíte s Tangramom súťaž, o zábavu bude postarané.

V júli oslavujeme rôzne bizardné dni, ako napríklad Deň navliekania nite do ihly, Deň broskyňovej zmrzliny, aj Deň pikniku s plyšovými medveďmi. Nad nimi sa však len pousmejeme, nanajvýš pokrútime hlavou. Ale hlavolamy si našu pozornosť zaslúžia, pretože krútenie hlavou nad ich komplikovanosťou je vlastne pre naše dobro. Tak rozvíjate logické myslenie vašich detí. Vybrať si môžete zo širokej ponuky hlavolamov a hlavolamových hier pre rôzne vekové kategórie na e-shope www.detskahracka.sk

 

Pridajte sa k nám

Instagram

Navštívte náš e-shop

Najnovšie články