Hračka šitá na mieru

Hračky, do ktorých výrobcovia umiestnili priveľa funkcíí, či už bábiky, plyšové zvieratá, pôsobia veľmi atraktívne, ale v konečnom dôsledku nerobia dobrú službu. Nerozvíjajú predstavivosť. Vy ste tam ako pomocník, prípadne ako druhé dieťa, pretože nie je nič úžasnejšie, ako stať sa na chvíľu opäť tým hravým tvorom.

Dobrá hračka je tá, ku ktorej sa dieťa rado vracia

Správne zvolená hračka motivuje dieťa k aktivite, dieťa je tvorivé, spontánne. Hračka ho má zabaviť dlhodobo, nie iba na chvíľu. Preto berte s rezervou hračky s mnohými funciami, zvukmi a svetelnými efektami.

Menej je viac
Všimnite si dieťa, ktoré má svoju izbu preplnenú hračkami a hrami. Je dezorientované, stráca sa. Jeho hra je povrchná, lebo nevie, čo skôr. Je úplne prirodzené, že nemá kapacitu udržať poriadok, nájsť si systém, nevie sa sústrediť na výber hračky a následne ani na hru. Vaše dieťa chce každú hračku dôkladne preskúmať, s každou sa do sýtosti pohrať, ale keď zapadne medzi sto iných, nemá šancu. A hra tak stráca svoje poslanie.

Ako na to?
– Vytrieďte hračky podľa vlastného uváženia. Ponechajte iba menšie množstvo, zvyšok odložte aj na niekoľko týždňov. Po čase prestriedajte.
– Nevyhadzujte hračky, keď máte pocit, že dieťa omrzeli. Stačí schovať a po čase vytiahnuť. Budete prekvapení reakciou dieťaťa, príde radosť z nového ,
– V rôznych štádiách vývoja dieťaťa nesie tá istá hračka v sebe nové podnety a tvorivé variácie pre  ich rozvoj. Nájdite si preto čas a hrajte sa s deťmi. Vaše deti sa učia pozorovaním, opakovaním toho, čo vidia. Čím viac sa im budete venovať, tým rýchlejšie budú dosahovať pokroky vo vývoji.
– V detskej izbe, alebo v kútiku určenom na hranie hračky rozdeľte. Na miesto, kam dosiahne dajte tie, ktoré bezpečne ovláda a vie ich samé použiť. Na vyššie miesto umiestnite hračky, ktoré vyžadujú pomoc a prítomnosť rodiča, resp. dospelého pri hre. Zabránite ich zničeniu, premiešaniu a prípadnej frustrácii dieťaťa.

Komentáre

Vložte odpoveď


Pridajte sa k nám

Instagram

Navštívte náš e-shop

Najnovšie články