Ideme do škôlky

Kedy dať dieťa do škôlky ?

Spravidla od troch rokov deti začínajú chodiť do škôlky. Psychológovia odporúčajú dať dieťa do škôlky vtedy, keď je jeho nervová sústava natoľko vyvinutá a pripravená, že je schopné odpútať sa od najbližších. Vtedy sa vraj vyhneme aj rannému plaču a odmietaniu ísť do škôlky. Pre malého človiečika je to veľa podnetov a zmien naraz. My rodičia by sme deťom mali pomôcť toto nové obdobie zvládnuť tak, aby  sme doma mali spokojného a šťastného škôlkára. Prípravu by sme nemali podceniť. Hovorme s deťmi o tom, čo ich čaká, čo budú v škôlke robiť. Rozprávajme im, že si vyberú skrinku s vlastným obrázkom, nájdu si kamarátov a budú mať aj priestor na hru a oddych.  Určite budú s radosťou a nadšením počúvať, keď im poviete, že deti v škôlke sa delia do tried, tí najmenší sú možno jahôdky a tí najstarší včeličky. Je dobré, ak má dieťa s nástupom do škôlky osvojené základné hygienické návyky – umyje si pred obedom ruky, nenosí plienku, vie si umyť zúbky. Mnohé deti sú už ako batoľatá natoľko šikovné, že vedia aj samostatne stolovať.

 

Obľúbená hračka spríjemní nástup do škôlky

Novú zmenu deťom často pomôže zvládnuť aj obľúbená hračka, ktorú si môžu vziať so sebou. Malú kamarátku  – obľúbenú malú bábiku si dievčatká nechajú v skrinke a chlapci si do nej zase radi odložia svoje obľúbené autíčko. 

 

 

 

 

Čo všetko dieťa v škôlke čaká

Prázdniny čoskoro skončia a triedy v škôlkach sa zaplnia novými aj staršími deťmi. Pre tých najmenších starostlivé učiteľky pripravujú mnoho lákadiel, aby sa tam deti cítili dobre a odlúčenie od rodičov vnímali čo najmenej. Veľmi dôležitý je denný program detí, ktoré bránou škôlky prejdú prvýkrát. Okrem hračiek, aké doma nemajú, sa deti tešia aj na to, čo budú s kamarátmi a mnohí z ich prvýkrát v kolektíve robiť. Deti sa naučia navzájom spolupracovať, požičať si hračky a hrať sa spolu. Až vo veku okolo troch rokov je dieťa schopné hry v kolektíve. V škôlke sa teda nudiť určite nebude žiadna ratolesť. Učiteľky sa práve hrami snažia deti motivovať a podporovať ich kreativitu, rozvíjať myslenie a naučiť ich čo najviac. Škôlkári obľubujú modelovanie z plastelíny, kreslenie, strihanie, lepenie, radi tancujú a cvičia a mnohé hračky a hry ich dokážu doslova pohltiť.

 

Škôlka rozvíja deti po všetkých stránkach

Deti vnímajú to, čo urobia, vedia, že vynaložili nemalé úsilie a rovnako, ako my dospelí, aj dieťa si zaslúži pochvalu a uznanie za to, čo urobilo. Popravde, ani pre nás rodičov nie je nástup našich ratolestí do škôlky bezproblémový. Neraz si za dverami, či v aute, cestou do práce poplačeme. Nuž, ale materská škôlka  je pre deti veľmi potrebná. Vytvárajú si sociálne kontakty, učia sa spolupracovať, prejavujú emócie a vidia, ako reagujú deti okolo. Škôlka do detského života vnáša nové podnety a zážitky. Aj celkom bežné aktivity a hry dostávajú mimo domu inú príchuť. Rodičia môžu pozorovať, ako sa za niekoľko mesiacov z ich bábätka stane šikovný človiečik, ktorý zaspieva, či zarecituje sebavedomo básničku a hrdo nakreslí celú rodinu. Stáva sa z neho malý veľkáč.

 

Škôlka je aj príprava na nástup do školy

Kým tí najmenší sa v škôlke väčšinou hrajú a učia sa hrou, pre predškolákov je škôlka aj dôležitou prípravou na nástup do školy. Učia sa správne držať ceruzku, robia prvé čiary, lastovičky, začínajú poznávať čísla a písmenká. Niektoré deti vedia napísať svoje meno tlačenými písmenami a mnohí si už sami vedia zaviazať šnúrky na topánkach, no a denne si na chrbátiku nosia do škôlky aj ruksak. Nielen učiteľkám v škôlke, ale aj nám rodičom doma môžu byť nápomocné didaktickévzdelávacie hračky. Aké hračky to sú ?  Sú to hračky, ktoré podporujú prirodzený rozvoj poznania u dieťaťa, rozvíjajú jeho predstavivosť, logické myslenie, trpezlivosť a sústredenie.  Predškolák zvládne oveľa viac a je pripravený na povinnosti. Deti v príprave na školu v škôlke zväčša ani nespia, iba oddychujú na lehátku. Tí menší potrebujú po hre načerpať sily a spánok je súčasťou ich dňa v škôlke. Malí aj veľkí škôlkári trávia veľa času aj vonku. Lozia po preliezkach, hojdajú sa, cvičia, naháňajú sa na odrážadlách, či kreslia kriedou. Pravdou však je, že veľa detí sa vonku „zabaví“ aj bez hračky. Je tam dosť podnetov, ktoré deti zaujmú a naučia sa veľa už len tým, že majú otvorené oči a vnímajú.

 

Kedy je najlepšie obdobie nástupu do škôlky

Ak chcete, aby si vaše dieťa v škôlke rýchlo a bez väčších problémov zvyklo, zvážte aj správne načasovanie jeho nástupu do škôlky. Žiadny z mesiacov sa nepovažuje za vyslovene nevhodný, ale v apríli a máji by ste prvýkrát deti do škôlky dať nemali. Škôlka v bežnom režime funguje počas školského roka, cez prázdniny majú mnohé škôlky z dôvodu nízkeho počtu detí vytvorené zberné triedy, kde sú spolu malí, aj veľkí škôlkári. Deti, ktoré nastúpia krátko pred koncom školského roka nemajú dostatočný čas adaptovať sa a môžu mať neskôr problémy zvyknúť si. Doprajte vášmu dieťatku čas, vydržte, buďte aj vy rodičia silní, počúvajte svoje deti, rozprávajte sa s nimi a nechajte im priestor byť deťmi čo najdlhšie.

 

Pridajte sa k nám

Instagram

Navštívte náš e-shop

Najnovšie články