Škola začína – máme doma školáka

Prázniny sa končia a začína škola

Dva mesiace prázdnin ubehli ako voda, deti načerpali nové sily, energiu a majú množstvo zážitkov. Zrejme sa už mnohí školáci aj tešia za spolužiakmi, aby sa pochválili tým, čo zažili, čo skúsili a kde boli. No a tešia sa aj rodičia. Opäť sa doma obnoví režim a deti začnú znova trochu viac poslúchať a možno budú aj o čosi zodpovednejšie, ako minulý školský rok. Stačí zvládnuť prvé školské dni a skoré ranné vstávanie a opäť bude všetko v zabehnutých koľajách. Nový školský rok je vždy aj malý začiatok nových plánov a predsavzatí, tak nech sa naplnia a známky sú len tie najlepšie.

Máme doma školáka

Ak ste si práve teraz prvýkrát povedali, že máte doma školáka, zrejme ste už boli vyberať školskú tašku. Nepochybne pre svoje dieťa chcete ľahkú, priestrannú s obľúbeným motívom. Výber školskej tašky, alebo školského ruksaku  patrí zrejme k tým najdôležitejším veciam, ak máte doma budúceho školáka, či školáčku. Zdalo by sa, že prváci toho veľa nepotrebujú. Opak je však pravdou. Práve prváci majú v školskej taške veľa vecí –  peračník, vrecko na telecvik, hygienické vrecúško, pastelky, perá, gumy, box na desiatu, fľaša na pitie,  šlabikár, knihy a zošity.

Prvý školský deň

Prvý školský deň je pre predškolákov – budúcich prvákov veľmi  dôležitý. V sprievode rodičov sa z nich stávajú školáci, plní očakávaní, že už onedlho sa naučia všetko dôležité –  čítať, písať, počítať. Učitelia sa snažia deťom venovať a prechod od škôlkárov k prvákom riešia veľmi citlivo. Zväčša už v prvé dni si pre deti pripravia hry a aktivity , aby sa v škole osmelili. Počas prvých hodín deťom vysvetlia, ako to v škole funguje, zoznámia sa nielen s budovou školy, ale aj s rozvrhom. Prváci majú prirodzene strach zo všetkého nového, nevedia si predstaviť, čo ich v škole naozaj čaká. Aj sa tešia, aj občas vyronia slzičku. My rodičia by sme im mali pri tejto zmene pomôcť, pýtať sa a odpovedať na ich otázky. Dieťaťu v každom veku vždy pomôže, keď vie, že na povinnosti, či problémy nie je samo. Či už máte prváka, piataka, či ôsmačku, možno sa vám zídu aj tri dobré rady.

Žiadny rodič dieťaťu nechce ublížiť, tak tie naše ratolesti školou nestrašme, nerobme im to ešte náročnejšie. Dieťa takýto prístup milovaného rodiča nanajvýš demotivuje. Takže, druhá rada je – motivujte a chváľte.  Deti je dobré chváliť za všetko, čo urobia správne, čo sa im podarí. Budujeme im zdravé sebavedomie. No a do tretice – pomôžte svojim deťom vedieť vyjadriť vlastný názor. Nech nemajú strach, keď si niečo myslia a ani vtedy, keď je to iné, než názor druhých. Získajte si ich dôveru, komunikujte a vážte si, že deti svoje problémy, radosti a starosti zveria vám. V staršom veku sa vám takýto vzťah s deťmi rozhodne vyplatí.

Začiatok školského roka je pre školákov motivujúci. Vracajú sa do školy s kvetmi pre učiteľky a v hlávkach majú nové plány, nové predsavzatia. Lepšie, ako im kaziť ich vzdušné zámky je, podporiť ich a pomôcť im.

Vzdelávacie hračky učia a rozvíjajú

V dnešnej dobe je v ponuke množstvo hračiek, ktoré deti vzdelávajú a rozvíjajú. Deti v aktivtách, ktoré rozvíjajú ich poznanie a schopnosti treba jednoznačne podporiť. Pomáhajú nám v tom vzdelávacie hračky. Magnetické písmená a čísla – pomocou nich sa deti učia písmená abecedy a čísla. Na magnetickej tabuli, alebo akomkoľvek magnetickom povrchu si môžu tvoriť prvé slová a  prvé príklady na počítanie. Drevené počítadlo je klasická hračka, ktorú si pamätáme aj my rodičia a ktoré je najmä u predškolákov veľmi obľúbené.  S drevenými hodinami sa zase učia poznávať čas – denné a nočné hodiny, rozlišovať a pochopiť súvislosti medzi aktivitami dňa.

Pre starších školákov, ktorí už majú za sebou prvé počítanie a začínajú s násobilkou je v ponuke veľa pomôcok na jej ľahšie naučenie. Robia vašemu školákovi ťažkosti zlomky ?  S drevenými puzzle názorne delia celok a ľahšie  princíp zlomkov pochopia.  Ak sa vaše deti zaujímajú o geografiu zaobstarajte im puzzle s krajinami Európy alebo sveta. Popri skladaní sa budú učiť, kde ktorá krajina leží a čo je pre ňu charakteristické.

Dôležitý je pred nástupom do školy  aj správny úchop ceruzky, aby prváčik ľahko zvládol náročný nácvik písania. Rozvojom jemnej motoriky sa treba zaoberať už od útleho veku a neskôr s nácvikom kreslenia aj nácviku správnemu držaniu ceruzky. Na rozvoj jemnej motoriky je v ponuke množstvo hračiek. Obľúbené sú  prevliekanie a navliekania  tvarov, balančné hračky, labyrinty, alebo vyšívanie.  Výborný je nácvik aj s topánkou na učenie zaväzovania šnúrok. Správne držanie  ceruzky a pera pomáha  u detí nacvičovať kreslenie s  voskovkami  Crayon Rocks, ktorým sme sa venovali v samostatnom článku. Ponuka vzdelávacích hračiek, ktoré pripravujú vaše deti k nástupu do školy je naozaj široká. Vyberajte vašim deťom podľa ich záujmu, čo ich baví a prináša im radosť.

 

 

 

 

 

 

Pridajte sa k nám

Instagram

Navštívte náš e-shop

Najnovšie články