Vývojové štádiá dieťaťa

Narodilo sa vám bábätko

Po krásnom, ale hlavne náročnom období tehotenstva prichádzajú na rad rodičovské povinnosti. A nech sa akokoľvek veľmi tešíme na nášho potomka, prídu chvíle, ktoré nás môžu zaskočiť. S príchodom prvého dieťatka totiž otvárame brány do neznáma. Kým niekto má to šťastie a je obklopený milujúcou rodinou, ktorá mu vo všetkom pomáha, iný sa musí popasovať s výchovou dieťaťa sám. Ale určite nie je nič krajšie, ako keď sa na vás drobček prvýkrát usmeje, povie mama či tata a objíme vás tak tuho, že chvíľami trpíte nedostatkom kyslíka.

Vaše dieťatko je jedinečná bytosť

V každom prípade byť rodičom znamená postarať sa o svoje dieťa čo najlepšie. V súčastnosti existuje množstvo zdrojov, odkiaľ viete čerpať rady, a to nemáme na mysli iba starých rodičov, susedov alebo „supermatky“, ktorí krútia hlavou, že vaše dieťa nosí plienku ešte v dvoch rokoch a nedajbože, zaspáva s cumlíkom! Informácie a „dobre mienené rady“ sa na vás valia z každej strany, čo je častokrát aj na škodu. Preto netreba zabúdať na jednu podstatnú vec – vaše dieťa je jedinečná malá veľká osobnosť a vy ako rodič ste mu neustále nablízku a tak ho určite poznáte najlepšie!

Vývojové štádiá dieťaťa

Za prvých 36 mesiacov mesiacov života váš drobec stihne naozaj veľa. Z dojčaťa, úplne odkázaného na svojich najbližších, sa stane takmer samostatný človiečik. Niektoré detičky sa stihnú naučiť chodiť a aj rozprávať pomerne skoro, iným to trvá dlhšie. Druhý rok zvyčajne prináša radosti ako prvé bozky, vrúcne objatia, prejavy lásky rôzneho druhu, u niektorých aj prvé vety či filozofické úvahy hodné politického kresla. Ale prídu aj iné „radosti“ ako odplienkovanie, prvé prechladnutia či obdobie vzdoru, prvé zúbky. Zatiaľ čo niektoré detičky prerezávanie zúbkov preplačú, iné sa na vás jedno ráno usmejú s vykúkajúcimi perličkami.

Všestranný rozvoj dieťaťa prostredníctvom hry

My vám v nasledujúcej sérii článkov ponúkame prehľad milníkov, ktorými vaše dieťatko prejde za prvé tri roky života a zároveň vám poradíme, ako dieťatko všestranne rozvíjať a ako si spríjemniť materskú dovolenku pri hre s vašou ratolesťou. Ale opäť pripomíname, že každý drobček je jedinečný a spomínané miľlníky sú len orientačné.

So zmysluplnými  hračkami, ktoré vám odporučíme pre jednotlivé vývojové obdobia poskytnete dieťaťu množstvo podnetov pre rozvoj a tiež s ním zažijete kopec zábavy.

Foto: pixabay

Pridajte sa k nám

Instagram

Navštívte náš e-shop

Najnovšie články